• RS WordPress

    Tento web používa redakční systém WordPress. Tento systém můžete zdarma stáhnout zde.

Zážitkový kurz první pomoci IPRK pro lesní školku ZeMě v Řevnicích

Díky pěknému počasí probíhala většina kurzu venku

Poslední srpnové pondělí patřilo v lesní škole a školce ZeMě v Řevnicích zachraňování a první pomoci zážitkem. Přes 20 průvodců, spolupracovníků i rodičů dětí se totiž rozhodlo procvičit si základy první pomoci, a to formou jednodenního kurzu první pomoci IPRK Baby.

Hlavní náplň tohoto kurzu tvoří první pomoc u dětí v situacích, kdy pouhé zavolání záchranky nestačí, ale došlo i na mnohá témata z první pomoci u dospělých. Kurz byl veden v duchu zážitkové formy výuky, a tak se místo sezení a poslouchání hodně nacvičovalo a zachraňovalo pod širým nebem. Pokračovat ve čtení …

V kategorii: První pomoc a urgentní medicína | Žádný komentář

Video: Zásah hasičů u dopravní nehody na dálnici D1

Video z kanálu Týdeník Policie, které ukazuje zásah hasičů z Jihomoravského kraje u dopravní nehody na dálnici D1 – přímo z pohledu zasahujícího hasiče, který má kameru na své přilbě.

A co vy? Dokázali byste si u nehody poradit do příjezdu hasičů? Chcete zvýšit sebedůvěru pro tyto situace? Pak jsou pro vás zážitkové kurzy IPRK „První pomoci prakticky“ tou správnou volbou. Více na webu zde.

 

V kategorii: První pomoc a urgentní medicína | Žádný komentář

Hasiči evidují v mapě letní tábory nahlášené hygieně, urychluje to jejich zásahy

Zásah hasičů na letním táboře

21. 7. 2016 (Nicole Zaoralová) – Dne 25. června 2016 Český hydrometeorologický ústav uveřejnil výstrahu na jev velmi silné bouřky pro celé území ČR. Během tohoto dne hasiči řešili 5krát více případů technické pomoci než jindy. Technická pomoc zahrnuje zejména odklízení spadlých stromů a sloupů přes cesty nebo zajištění nebezpečné střešní krytiny. V tento den k technické pomoci patřila také evakuace skoro 50 osob z dětského tábora v Hlavicích na Liberecku. Děti byly převezeny do bezpečí místního kulturního domu v okamžiku, kdy se výrazně zhoršily povětrnostní podmínky. Dvě jednotky hasičů děti snadno lokalizovaly v terénu také proto, že organizátor akce neopomněl svou povinnost a předem akci nahlásil včetně GPS souřadnic místa konání.   

Pokračovat ve čtení …

V kategorii: První pomoc a urgentní medicína | Žádný komentář

I záchranáři používají v autě pásy …

I záchranáři používají pásy ...
Ačkoliv je v České republice používání bezpečnostních pásu nařízeno direktivou platné legislativy, stále se najde mnoho řidičů a spolujezdců, kteří se nepoutají. Lidé si neuvědomují, že bezpečnostní pás je zařízením, které jim dokáže zachránit život či zabránit vážnému poškození zdraví. Existují ze zákona výjimky, kdo bezpečnostní pásy za jízdy používat nemusí, jsou to např. složky IZS, ale u nás na záchranné službě je bezvýhradně používají všichni členové výjezdových skupin.
Pokračovat ve čtení …

V kategorii: První pomoc a urgentní medicína | Žádný komentář

Dobrá zpráva: U všech červnových zástav oběhu Pražané pomáhali!

Trénink resuscitace na kurzu první pomoci

Ojedinělého úspěchu dosáhly operátorky pražské tísňové linky 155 v měsíci červnu – u telefonátů, kdy volající oznámil náhlý kolaps a později se ukázalo, že jde o zástavu oběhu, se jim tento kritický stav podařilo rozpoznat a zahájit telefonicky vedenou resuscitaci ve 100 procentech případů.  Umění operátorek by ale nebylo nic platné, kdyby Pražané dlouhodobě nevynikali v ochotě uposlechnout jejich pokynů a skutečně resuscitaci zahájit.

Pokračovat ve čtení …

V kategorii: První pomoc a urgentní medicína | Žádný komentář

Novinka u Hasičů – karty pro komunikaci s neslyšícími

Karta pro neslyšící od hasičů

Hasiči ve Zlínském kraji mají novou pomůcku pro komunikaci s neslyšícími. Jedná se o sadu karet, které mají usnadnit komunikaci hasičů při mimořádných situacích, jako jsou dopravní nehody, požáry nebo jiné události, kde se mohou zasahující hasiči setkat s neslyšícími osobami. Pokračovat ve čtení …

V kategorii: První pomoc a urgentní medicína | Žádný komentář

Video: Kurz první pomoci IPRK Basic pro veřejnost, 5/2016

Na konci května pořádalo IPRK další z kurzů první pomoci prakticky pro veřejnost. Konkrétně se jednalo o zážitkový kurz IPRK Basic, zaměřený na základy první pomoci v akutních stavech. Jak takový „praktický“ a „zážitkový“ kurz vypadá, to můžete zjistit z následujícího videa :-)

V kategorii: První pomoc a urgentní medicína | Žádný komentář

Jak a kdy volat záchranku na lince 155? Trocha osvěty pro každého …

Jak volat záchranku?

Telefonní linka 155 je jedním z národních čísel tísňového volání, a slouží občanům v případech život ohrožujících stavů. Při vytočení tohoto čísla z kteréhokoliv místa České republiky je volající spojen na operační středisko zdravotnické záchranné služby v příslušném kraji. Volání na tísňovou linku je zdarma a číslo se vždy používá bez předvolby.

Kdy volat

Linku 155 je možné využít k přivolání záchranné služby vždy, pokud došlo k vážné poruše zdraví či přímému ohrožení lidského života. Jedná se především o stavy a situace, jako jsou:

  • poruchy vědomí, dechu a krevního oběhu,
  • dále události s velkou krevní ztrátou,
  • dopravní nehody a úrazy.
  • Na linku 155 je správné zavolat i v případě, kdy není závažnost stavu pacienta zcela jasná. Operátorky a operátoři tísňových linek jsou kvalifikovaní zdravotníci, kteří pomohou situaci správně posoudit a najít pro pacienta nejlepší řešení.

Jestliže však pacient trpí dlouhodobými obtížemi či chronickým onemocněním bez náhlého a závažného zhoršení jeho zdravotního stavu, je možné využít některé ze zdravotnických informačních linek, kontaktovat praktického lékaře nebo Lékařskou pohotovostní službu.

Co je potřeba sdělit

Při volání na tísňovou linku 155, je potřebné znát několik základních skutečností. Poskytování těchto údajů není zbytečným zdržováním, protože operátor/ka musí výzvu vyhodnotit a rozhodnout o vyslání správné posádky. Spolupráce volajícího s operátorem je pro rychlý příjezd kvalifikované pomoci velmi důležitá. Mezi nutné informace patří:

  • Místo události (přesná lokalizace zajistí rychlý příjezd pomoci k pacientovi, nejvhodnější je adresný bod – město (obec), ulice a číslo popisné)
  • Co se stalo (jednoduchý popis události na místě – toho co vidíte)
  • Kdo je postižený (přibližný věk nemocného, příjmení pacienta pokud je známo)

Po skončení hovoru je důležité telefon nevypínat ani neblokovat dalšími hovory; operační středisko může volajícího v případě potřeby znovu kontaktovat. Jestliže se stav postiženého po skončení hovoru výrazně změní, je správné nečekat až na příjezd sanitky, ale volat znovu 155.

Pokud operátor/ka telefonicky navádí k poskytování první pomoci pacientovi do příjezdu sanitky, měl by se volající přesně řídit danými pokyny. Tato pomoc před příjezdem posádky ZZS může být pro postiženého životně důležitá.

155 nebo 112?

Linky 112 jsou obsluhovány Hasičským záchranným sborem ČR. Volání se zdravotnickou problematikou musí být proto přepojena na linku 155, což představuje vždy jisté zdržení. Linku 112 je však na druhou stranu možno volat i bez vložené SIM karty, operátoři ovládají několik světových jazyků a v případě, že neznáte svou polohu, mohou Váš mobilní telefon lokalizovat v terénu. Je-li tedy nutno přivolat zdravotnickou záchrannou službu k událostem s postižením zdraví, doporučujeme vždy používat linku 155.

Podpora pro volání – aplikace pro chytré telefony

S přivoláním zdravotnické záchranné služby může v některých situacích pomoci také mobilní aplikace „Záchranka“. Hlavní předností nové mobilní aplikace je využití schopností tzv. chytrých mobilních telefonů pro stanovení přesného místa události při zásahu v terénu. Volání na linku 155 a odeslání informací o poloze je provedeno stisknutím jediného tlačítka.

Volající je spojen na operační středisko záchranné služby příslušného kraje. Je-li v okamžiku volání mobilní telefon schopen zjistit přesnou polohu, odesílá ji formou datové věty či pomocí SMS přímo do informačního systému patřičné krajské záchranné služby. Nově byla aplikace upravena tak, aby umožňovala plnohodnotné využití i uživatelům se zrakovým handicapem. Integrováním podpory odečítacích funkcí a přidáním zvukových instrukcí je tak nyní systém dostupný opravdu pro každého. Aplikace za dobu své funkčnosti (3 měsíce) již v několika případech pomohla správně lokalizovat událost po celé ČR.

Zdroj informací: tisková zpráva na webu Zdravotnické záchranné služby hl.m. Prahy

A co vy? Taky byste dokázali takto rychle a správně reagovat? Chcete zvýšit sebedůvěru pro tyto situace? Chcete si natrénovat volání záchranky v rámci cvičných simulací? Pak jsou pro vás zážitkové kurzy IPRK „První pomoci prakticky“ tou správnou volbou. Více na webu zde.

V kategorii: První pomoc a urgentní medicína | Žádný komentář

Černá kronika: Muž skočil do řeky pro tonoucího, utopili se oba

Jez na Malši kde k události došlo

Bohužel, další z událostí, která potvrzuje, že záchranna tonoucího z vody jen „holýma rukama“, může být pro zachránce smrtící následky se odehrála tuto neděli.  Zemřel jak tonoucí, tak jeho zachránce.

U Malého jezu na Malši v Českých Budějovicích se v neděli (5.6.2016) odpoledne začal topit mladý muž. Když tonoucího spatřil muž, který byl u řeky na procházce s rodinou, neváhal a skočil pro něj do řeky. Sice se mu podařilo tonoucího mladíka zachytit a chvíli vodou táhnout ke břehu, ale vzápětí se začali topit oba. Pokračovat ve čtení …

V kategorii: První pomoc a urgentní medicína | Žádný komentář

Řidiči NEmusí měnit reflexní vesty za nové, říká Ministerstvo dopravy

Kurzy první pomoci zážitkem - IPRK

K první pomoci a souvisejícím tématům patří i různé bludy, které se mezi lidmi drží dlouhé roky – bez ohledu na množství článků a publikací, které je vyvrací :-) Na zážitkových kurzech první pomoci IPRK se snažíme tyto omyly dlouhodobě vyvracet a uvádět je na pravou míru. Aktuálně zde máme jeden omyl v době zrodu – avšak rychle se šířící varování, že „zase musíme zbytečně utrácet peníze, protože v EU nařídili novou normu na reflexní vesty“.

Jaká je tedy pravda? Skutečně si všichni řidiči musí pořídit novou reflexní vestu? Jasnou odpověď dává přímo Ministerstvo dopravy:

Ministerstvo dopravy se důrazně ohrazuje proti informacím některých médií, podle nichž mají motoristé v souvislosti se změnou vyhlášky, kterou se provádějí pravidla provozu na pozemních komunikacích, měnit výstražné vesty v povinné výbavě vozidla. Z dané vyhlášky žádná taková povinnost nevyplývá. Pokračovat ve čtení …

V kategorii: První pomoc a urgentní medicína | Žádný komentář