• RS WordPress

    Tento web používa redakční systém WordPress. Tento systém můžete zdarma stáhnout zde.

Titul CACT – Šampion ve výkonu záchranných psů ČR ?

CACT - Šampion ve výkonu záchranných psů ČRStalo se již tradicí, že Svaz záchranných brigád kynologů ČR ke konci roku překvapí nějakou novinkou v oblasti udělování vlastních titulů, či objevem úplně nového směru výcviku.

Novinkou letošního prosince, je udělení titulů prezentovaných jako „CACT – Šampion ve výkonu záchranných psů ČR“, který získali:

  • Petr Katrev (Chomutov) – Bonni Krásná Lukrécia
  • Eduard Němec (Praha) – Adelaide Alebasi Jílové
  • ing. Ludmila Mašatová (KV) – Gina z Konce Aše
  • ing. Hana Gramanová (ČB) – Cherokee Taien
  • Miloslav Čeněk st. (Lštění) – Quido z Třešňáku

Pomineme-li platná pravidla ČMKU, potažmo FCI, pro udělování čekatelství a titulu šampion práce, tak vtipně působí zejména samotné slovní spojení  „CACT – Šampion ve výkonu záchranných psů ČR“.

Asi každý, kdo byl někdy na výstavě tuší, že zkratka CAC (Certificat d‘Aptitude au Championat) vyjadřuje získání teprve čekatelství na titul šampiona.

Obdobně pak CACT (Certificat d’Aptitude au Championnat de Travail) vyjadřuje udělené čekatelství na titul šampiona práce. Nově vytvořený titul a certifikát „CACT – Šampion ve výkonu záchranných psů ČR“ je tedy opět světovou inovací – a možná i vhodným kandidátem na cenu Bludný balvan :-)

PS: Smyslem tohoto článku není znevažovat výsledky oceněných psovodů, ale spíše ozřejmit význam cizokrajných zkratek pro ty, kteří je rádi používají aniž by tušili, co vlastně znamenají.

V kategorii: Zábavně naučné

Odpovědí: 2 to “Titul CACT – Šampion ve výkonu záchranných psů ČR ?”

  1. Já su výstavami naprosto netknutá, poněvadž kdo viděl Grejsynu, musí uznat, že je to ztráta času a peněz, takže význam zkratky CACT kolem mě ani neprošel. Z tvého článku, Filipe, jsem ho pochopila naprosto jasně. Spojení CACT – Šampion ve výkonu záchranných psů se v těchto souvislostech jeví stejně podivně jako „plastové skleničky“ Kde udělali soudruzi z NDR chybu??? :-)

  2. Někdy mám pocit, že film Pelíšky se odráží v běžném životě až moc často :-D

Dotazy a komentáře