• RS WordPress

  Tento web používa redakční systém WordPress. Tento systém můžete zdarma stáhnout zde.

Jak jsem se nestal kynologem roku

logo Kynolog roku 2011

Asi jako mnoho jiných jsem v loňském roce postřehl, že proběhla jakási soutěž „Psí sportovec roku 2010“. S ohledem na skutečnost, že na sociálních sítích bylo možné narazit na hlavní organizátory, nebo dokonce porotce této soutěže, kteří sami burcovali kynologickou veřejnost k zapojení se do hlasování, působila na mě celá akce dost rozporuplně. Obdobně nízkou pozornost bych patrně věnoval i letošnímu pokračovateli této soutěže s názvem „Kynolog roku 2011“. Avšak co se nastalo…

Jak jsem se stal málem nominovaným
V době předvánočního shonu, tlačím si takhle nákupní vozík v supermarketu, najednou mi zvoní mobil a volá mi jeden z porotců této ankety. Zprvu se mě ptá, zda o této anketě vím, a postupně se dostáváme k jádru pudla, tedy k tomu, že jako člen poroty má dodat cca pět kandidátů do kategorie „Záchranáři“, a zda bych nechtěl být jedním z nich. Co vám budu povídat, ješitnost hned zapracovala, a tak jsem mu na to kývnul.

Kam jsem se to vlastně přihlásil?
Po vánočních svátcích jsem se dostal k tomu, podívat se na internet, o jaký podnik že se to vlastně jedná… Otvírám web ankety www.ceskakynologie.cz a nestačím se divit.

Z informací na webu se dozvídám, že Kynolog roku 2011 je prestižní anketa o nejlepší sportovně kynologický tým České republiky organizovaná ve spolupráci s Českým kynologickým svazem. Do projektu je vedle poroty zapojena i nejširší veřejnost, která svým hlasem rozhodne nejen o vítězích v jednotlivých kategoriích, ale i o absolutním vítězi.

Čtu dál a první, co mě trkne, je to, že nejširší veřejnost je sice zapojena, ale přímo nominovat kandidáty může pouze do kategorií Junior, Trenér a Figurant roku. Do hlavních 11 kategorií (Agility, Dogdancing, Dogfrisbee, Dostihy a coursing, Flyball, Mondioring, Mushing a caniscross, Obedience, Pasení, Sportovní kynologie, Záchranáři) veřejnost nikoho sama nominovat nemůže.

Již tedy chápu, že tím telefonním hovorem mezi regály s jogurty jsem se stal součástí první fáze této ankety – kdy jednotliví porotci obvolávají své známé, aby je následně mohli nominovat do kategorií.

Kdo to celé pořádá a kdo rozhodne o vítězích?
Klikám tedy dál a dostávám se na Pravidla soutěže. Jako první mě zaujme, že pořadatelem soutěže není žádná nezisková organizace, kynologický časopis, nebo dokonce sám Český kynologický svaz, ale jakási soukromá společnost CoLin s.r.o.

Zpět však k systému hlasování, nejen že porota sežene soutěžící do zmíněných 11ti kategorií, ale dle pravidel soutěže „vítěze těchto kategorií určuje počet bodů získaných na základě nominací poroty a počtu hlasů získaných na internetových stránkách“. Veřejnost tedy může měsíc vesele hlasovat na internetu, ale ve výsledku se projeví jakési blíže nespecifikované bodování poroty.

Ve speciálních kategoriích (Junior, Trenér a Figurant roku) porota pro změnu nominace od kynologické veřejnosti „uspořádá a protřídí“. Sestavit pořadí nominovaných dle počtu nominací od veřejnosti by patrně bylo až moc snadné a přímé řešení.

A kdo je ta odborná porota?
Když jsem zjistil, že porota má nejen v nominaci, ale i v hlasování nemalou úlohu, postoupil jsem k záložce Porota, abych se konečně dozvěděl, kdo má anketu v rukou. S obsazením poroty se můžete seznámit zde. Bohužel u většiny porotců schází jakékoliv bližší  informace o jejich činnosti a výsledcích v kynologii.

A je to tady, hlasování zahájeno!
Netroufám si hodnotit konkrétní obsazení jiných kategorií, než jsou Záchranáři, ale opět je škoda, že u většiny soutěžících není ani foto, ani informace o jejich činnosti a výsledcích. Pokud se snad u někoho tyto informace vyskytují, tak většinou budí dojem, že je někdo z porotců narychlo vylovil v paměti.

A jak je to s těmi záchranáři?
Jak už jsem prozradil v nadpisu, já mám pro letošek – a po tomto článku asi i do budoucna smůlu:-)
Porotci (nebo snad přímo organizátoři? – viz článek od člena poroty zde) vybrali 4 psovody:

 • Miloslav Čeněk st. – Quido z Třešňáku
 • Petr Katrev – Bonie Krásná Lukrécia
 • Eva Káčerková – Ciria Oasis of Peace
 • Iveta Matzenauerová – Ricky

Ano, nešálí vás zrak, skutečně o kynologa roku v kategorii „Záchranáři“ nesoutěží ani jeden psovod, který by byl držitelem Kynologického atestu Ministerstva vnitra pro praktické nasazení k pátrání po pohřešovaných osobách nebo k vyhledávání osob v sutinách. Nehrozí tedy, že by snad v roce 2011 někoho „zachraňovali“.

Ale tuto skutečnost odložíme a budeme brát anketu pouze z pohledu sportovního, což s ohledem na změnu názvu ze „Psího sportovce“ na „Kynologa roku“ není úplně snadné. Bohužel hned si všimneme toho, že přesto, že vyhledávání v sutinách a hledání pohřešovaných osob v terénu je v rámci ČR i celého světa tou hlavní a drtivě převažující specializací výcviku záchranných psů, tak v této anketě odborná porota nominovala 2 týmy (psovod + pes) na základě výsledků z MS IRO v kategorii stopy a 2 týmy (psovod + pes) na základě výsledků z kategorie vodních prací.

Kdo se v záchranářské kynologii pohybuje, ten dobře ví, že stopy a vodní práce dle mezinárodního zkušebního řádu mají se záchranařinou společného asi toliko, jako má obrana dle IPO společného s prací služebního psa policie.

Čekal bych tedy, že i při sportovním pohledu na věc budou v anketě nominováni psovodi na základě výsledků našich národních soutěží a mistrovství, kde by nebyl problém najít výborné sportovní výsledky  dosahované psovody, kteří se současně věnují i záchranařině v praxi. Nikoliv, že výběr bude proveden na základě výsledků kategorií stopy a vodní práce na MS IRO, kde jsou tyto kategorie otvírané v postatě jen pro Čechy a pár dalších jednotlivců (jelikož v jiných státech se tomuto nikdo cíleně nevěnuje). Viz např. ve vodních pracích se o tři medaile na letošním MS prali jen čtyři startující psovodi (z toho hned tři z ČR).

Tak či onak, komu dát hlas?
U mě byla volba jasná, hlasoval jsem pro Miloslava Čeňka st., jelikož jeho německý ovčák Quido z Třešňáku je nejen výborný stopař, ale hlavně tvoří společně s Miloslavem Čeňkem ml. tým atestovaný Ministerstvem vnitra pro obě praktické specializace (sutiny i plochy).

Pes Quido je tedy v této anketě jediným zástupcem záchranářů, kteří se podílejí v rámci Integrovaného záchranného systému České republiky na hledání pohřešovaných nebo zavalených pod sutinami zřícených budov.

A koho bych do ankety přidal?
Možná si říkáte, že asi sám sebe:-D, ale není tomu tak. Kdo mi v celé anketě schází nejvíce, je nějaký policejní psovod, který se svým služebním psem vypátral pachatele trestné činnosti nebo nalezl pohřešovanou osobu. Myslím, že oboje se v průběhu loňského roku stalo hned několikrát, a z mého pohledu by si tyto výsledky zasloužily ocenění více než sebelepší bodové hodnocení ze soutěží.

A koho bych ubral?
Rozhodně bych z nominovaných kynologů napříč kategoriemi ubral všechny, kteří jsou současně členy odborné poroty + jejich příbuzenstvo. Být rozhodčím a současně závodníkem, to myslím není běžné v žádném „Psím sportu“!

Pohled na celou anketu Kynolog roku a výběr kandidátů do kategorie Záchranáři očima člena poroty si můžete přečíst zde.

V kategorii: Proti srsti

komentáře 3 to “Jak jsem se nestal kynologem roku”

 1. Jako programátorovi je mi proti srsti ještě technická stránka. Kdyby náhodou ty hlasy veřejnosti měly nějakou cenu, tak je jednak jednoduché tu anketu ovlivnit zvenčí. Nahrát pár stovek či tisíc hlasů běhěm pár minut není problém…. Ale ono to je stejně fuk, protože počrt hlasů není nikde vidět :D

 2. Programátore, na první pohled to tak opravdu vypadá, ale po odeslání hlasovacího formuláře je nutné zadat e-mail na který dojde ověřovací link.
  Email si sice můžeš zakládat pořád dokola, ale zároveň se někam ukládá i tvoje IP adresa, počet hlasování, čas atd. není to tak jednoduché obejít, a udělat to současně tak, aby to nebylo do očí bijící.
  Takže výsledkem tvého „ovlivnění ankety“ by byla na 99,9% obrovská ostuda – hlavně pro toho, kdo by tyto hlasy dostal.
  Také jsem na to koukal a kdyby to měli špatně zabezpečené, tak bych na to veřejnost upozornil.

 3. Jak jsem se stala porotcem :-)
  Filipe, díky moc za tvůj názor, protože úplně to samé mě napadlo, když jsem se konečně dozvěděla nominaci!
  Byla jsem oslovena někdy před koncem roku. Vůbec jsem netušila, že nás porotců bude víc a kdo to bude. Měla jsem poslat pouze 5 návrhů. A co mě udivilo, že je zajímají jen jména nikoliv výsledky! Tak jsem poctivě vyhledala, co nejvíc výsledků za minulý rok. Protože jsem už z minulého ročníku soutěže věděla, že jde hlavně o sport a soutěže, vůbec jsem se nesoustředila na praxi, ale závody. Dívala jsem se taky na to, aby tým měl víc výsledků za uplynulý rok. Nakonec jsem vybrala 5 jmen. Mezi nimi samozřejmě i vítěze z MS, ale i dvě jména psovodek, které mají výborné výsledky v plošném vyhledávání. Jedna se zúčastnila MS, ale jak mi záchranáři víme, letos v kategorii ploch neudělal nikdo limit. Druhá byla na MS nominovaná, ale nakonec na MS nejela, protože v SZBK zřejmě spekulovali s tím, že ve stopách a ve vodě je velice malá konkurence a na MS poslali jen stopaře a vodaře. Ale Lenka Navrátilová i Jitka Dědinová mají se svými psy složený atest Ministerstva vnitra a jsou to skvělé závodnice , které za celý rok vyhrály spoustu závodů.
  Výsledná nominace mi připadá asi taková, že kdo se na MS neumístil, jako by nebyl! A to jak zmínil Filip ve vodě i ve stopách není zdaleka taková konkurence jako v plochách nebo sutinách. Tam se počet startujícich pochybuje v desítkách! Protože záchranařina je především o plochách a o sutině! Takže mi taky připadá, že kategorie záchranářů je tak trochu ochuzená.
  A také mě mrzí, že jsem se dozvěděla jména dalších portoců pozdě a že jsme nemohli svoje návrhy zkonzultovat! Třeba by to dopadlo trochu rozuměji.

Dotazy a komentáře