• RS WordPress

  Tento web používa redakční systém WordPress. Tento systém můžete zdarma stáhnout zde.

Mistrovství ČR záchranných psů, psovodů IZS 2012 pohledem účastníka

Stupně vítězů na MR psovodů-záchranářů IZS 2012foto: Katka Málková, zdroj: www.iprk.cz

14. – 16.09.2012 proběhlo VIII. Mistrovství ČR záchranných psů, psovodů složek IZS 2012. Pořadatelství se letos chopila Městská policie hl. města Prahy. Zázemím pro psovody se po tři dny stal Triocamp v Praze, kde byli účastníci ubytování v chatkách a bungalovech. Mistrovství se zúčastnilo 10 týmů, z toho jeden tým byl ze Slovenska (domácí mohli podle pravidel nasadit a také nasadili dva týmy). Tým se vždy skládal z vedoucího týmu, psovoda se psem pro plošné vyhledávání a psovoda se psem pro sutinové vyhledávání.

Tým MP Ostrava vyrazil ve složení – vedoucí týmu Pavel Schmitt, Miloš Kučera s Adonisem (plochy) a Já s Axíkem (sutiny). V pátek v odpoledních hodinách byl sraz všech účastníků a následoval slavnostní nástup a losování pořadí. Vedoucí týmu nám vylosoval 10, takže přesně to co jsme si nepřáli stejně jako třeba jedničku, nakonec se ukázalo, že to byl hodně šťastný los, ale hezky postupně :-). Podle losu jsme měli na noční práce odjíždět v 1:50 h. a na denní práce v sobotu ve 13:45 h.

Jednotlivé práce se trošku zdržely a na noční jsme odjížděli až ve 3:00 hodin. Na místě jsme dostali informace k jednotlivým terénům, vyfasovali vysílačky, rozhodčího a šlo se na věc. Sutinu tvořila stará zchátralá velká vila, kdy stály obvodové zdi, vnitřkem byly některé místnosti propadlé. Prohledávalo se i okolí vily do vzdálenosti v okruhu 20m, které bylo místy hustě porostlé nějakým plazivým plevelem, stromy, nacházel se zde kamenný sklípek ve skále… hledaly se 4 osoby, čas jsme dostali 30min. Psovodi toho moc po vile nenachodili, ze začátku mohli být jen před vilou dokud pes neoznačil první osobu, to musím říct, že měl Axík šup šup :-) pak se psovod o fous posunul. Ať tu nepíšu zbytečné romány, tak nejhorší (alespoň pro nás, ale myslím, že pro všechny) bylo to, že se v jedné části vily hádal spodní úkryt s výškou. Axík začal štěkat, letím tam, mrknu na něj, on baf baf do země a pak blafal intenzivně nahoru, takže hlásím výšku, museli jsme upřesňovat, takže nejjednodušší bylo Axe nějak dostat po schodech nahoru (osoba byla cca 6m vysoko až pod střechou a za stěnou, vidět nebyla). Nebylo to zrovna jednoduché, byly tam popadané betonové panely (asi nějaké překlady), které bránily průchodu a psa dost hnaly k oknu, takže trošku bobky, ať mi nespadne z patra dolů. Axík vyfičel nahoru a znova mi štěknul výšku, ještě že má pes ocas a já věděla kam tím pádem směřuje hlava :o). Padla 20min. a tím nám bylo povoleno hledat v okolí vily. Vzhledem k tomu, že mi Axík několikrát prchnul z vily jedním místem ven, a taky, že už byl dost unaven a byla potřeba trošku motivačního štěku (a u plochy existovala možnost, že to motivační bude) tak jsem s Axem letěla ven, že se pak pro osobu dovnitř vrátíme. Letěli jsme zrovna k místu kam mi vybíhal a Axík měl osobu opravdu hned, krásně si zaštěkal a švihali jsme zpátky do vily. Zase jsem mohla stát jen venku, ale Axík si s tím hezky poradil, začal za chviličku štěkat, letím tam a zase bafal do stejného místa do země, nebylo co řešit, hlásím osobu a končím práci. Osoby máme všechny, čas 29:15h :-) Kolega Miloš s Adonisem zvládli taky všechny (ti jich měli v terénu celkem 6), plochy byly podle jejich slov a slov dalších plochařů pěkný mazec, pořádný kopec, hustý porost, akáty, trní, nějaká skála a skoro každý psovod měl zadek od bláta, jak se po něm svezl :-) Po nočních pracech jsme 3 co máme všechny nálezy v sutinách a 2 v plochách. V 5:30 hodin jsme se dostali do postele. V 8 h. jsme už měli budíček, aby jsme dali pesanům snídani, a taky spát se moc nedalo.

Denní práce šly hezky podle časového plánu, takže ve 13:45 h. jsme vyrazili směr Praha – Kolbenova. Při dojezdu na místo a pohledu na vyznačenou hranici plochy… drsné – akáty nad hlavu, hustý náletový porost, trní… no nezáviděli jsme Milošovi s Adonisem. Sutina byla tvořená z poctivé sutiny, nějakého dřevěného bordelu, opuštěných výrobních prostor (nějaké dílný asi). Sutina byla rozdělena na jednotlivé sektory, pohyb psovoda byl omezen rozhodčím. Hledali jsme 6 osob (plochaři 4) v čase 30 min. První sektor, pes pomocí desek šup oknem do objektu, tam pokud štěkal mohl psovod dovnitř a pokračovat od vstupních vrat na druhé straně a vysílat psa do sutiny. Axík samo štěknul, takže první osoba na světě, valíme k vratům ( teda ty tam asi někdy byly, teď jen díra ve zdi :-) ) Axíka vysílám do sutiny, ten mizí v dáli, že ho nevidím, čekám čekám a štěkání :o) druhá osoba na světě valím pro Axe, málem sebou plesknu, když zakopávám, obrovská slovní pochvala, Axíká vysílám k dalšímu hledání a poslušně se vracím na „značku“. Za chviličku vidím na Axíkovi, že má v nose další osobu, chvilku tancuje nad úkrytem bojuje se značením, povzbuzuji a štěkáme, třetí kousek na světě. Dohledáváme zbylou část sektoru a hlásím, že chci jít dál. Posouváme se opět k oknu, tentokrát musí Axík skočit sám dovnitř a hledat, ja čučím z okna na Axíka a hned vidím, že má v nose výšku, štěkání, hlásím, upřesňují a jdeme dál :-) Teď dostáváme prostor, že mám výhled jak v tunelu, hihi vidím prd, jen 10-15m před sebe asi metr širokou mezerou mezi objekty, vysílám Axe, ten proletí uličkou vběhne na kraj sutiny a chce se vracet, ale posílám ho ještě zpět, aby prošel sutinu pořádně, to udělal a švihá za mnou, postupujeme dál. Dostávám k dispozici celé dva schůdky, kde můžu stát, jsou vedle objektů, vidím kraj sutiny a asi tak 2 m směrem dovnitř, jinak nic, takže zase musí Axík makat sám a bez očního kontaktu se mnou. Několikrát se za mnou vrátil a já ho zase poslala zpátky do sutiny, uši jsem měla velké jak slon, jak jsem poslouchala jeho rolničky, které ztichly, pak cink cink a zase ticho a zase cinkly a ticho, je mi jasné, že tancuje kolem úkrytu a hledá sílu na značení, takže povzbuzuji co to jde a štěkáme :o) 5 osoba na světě, v tom hlásí Miloš, že má komplet hotovo. Chválím Axíka posouváme se dál , do konce limitu nám chybí snad 2 minuty. Posílám Axe prohledat hromadu dřevěného bordelu, ten se před ní stáčí a fičí do opuštěného objektu a ozývá se štěkání, letím za ním co to jde, hlásím poslední osobu, končím práci, máme všech 6 osob v čase 28:40. Vracíme se zpět do kempu a čekáme na vyhodnocení.

Hodnotily se jednotlivé nálezy, kdy každá osoba byla za 100 bodů, takže tým mohl celkem získat 2000 bodů, při rovnosti bodů rozhodoval čas posledního nálezu. Pokud tým nenašel všechny hledané osoby, byl mu počítám kompletní čas tj.30 min.

A jak to dopadlo? :o)) Jsme MISTŘI ČR :o))) Tým MP Ostrava se stal s plným počtem bodů Mistrem republiky, v jednotlivcích Miloš s Adonisem i Já s Axíkem jsme Vícemistři ČR, kdy nás na čas přeskočili Michal Sitte (plochy) a Regína Samlíková (sutiny) .

Pořadí týmů – první tři místa:

 • 1.místo MP Ostrava – 2000 bodů – čas 1:42:54
 • 2.místo MP Praha (B) ( Jaroslav Filip + Filip štrach )  – 1800 bodů – čas 1:47:05
 • 3.místo MP Praha (A) ( Miloslav Čeněk + Michal Sitte )- 1700 bodů – čas 1:31:41

Pořadí jednotlivci – sutiny:

 • 1.místo KZJ – Regína Samlíková + Vedetta de Alphaville Bohemia (Sia) – 1000 bodů – čas 0:57:07
 • 2.místo MP Ostrava – Naďa Kramolišová + Olin Anrebri (Axík) – 1000 bodů – čas 0:57:55
 • 3.místo MP Praha – Jaroslav Filip + Sat – 900 bodů – čas 0:53:06

Pořadí jednotlivci – plochy:

 • 1.místo MP Praha – Michal Sitte + Alex Brettan – 1000 bodů – čas 0:39:31
 • 2.místo MP Ostrava – Miloš Kučera + Adonis Pod Smrkem – 1000 bodů – čas 0:44:59
 • 3.místo MP Praha – Filip Štrach + Gryson Mi-Ji – 900 bodů – čas 0:53:59

Když zhodnotím práci Axíka, tak asi to z popisu jeho práce vyplývá, opravdu makal, dal do toho celé svoje srdce a to bez srandy, i když už toho měl místy plné zuby, tak zabojoval a udělal to pro nás. Nosem pracoval opravdu celou dobu, a když ho do něj praštil pach, tak hned ožil a šel dohledat osobu. Udělal mi hroznou radost, hrozně mě potěšil jak se mnou krásně spolupracoval, poslouchal a zároveň byl samostatný, byl opravdu super a byla jsem na něj fakt moc pyšná – děkuju Axíku. Těch 48s na mistra ČR v sutinách mě mrzí hlavně kvůli němu, protože by si ho opravdu zasloužil, ale musím říct, že je v dobrých rukou, protože Regina se Siou makali jak draci a byli prostě rychlejší :o)

Gratuluji všem úspěšným i těm méně úspěšným, moc jsme si to užili a těšíme se snad zase za rok :o) Díky pořadatelům za prima atmosféru, za uspořádání závodu a za opravdu krásné ceny, díky rozhodčím a všem co se na závodech podíleli. A hlavně díky našemu týmu MP Ostrava !!! byli jste super ;o)

Autor: Naďa Kramolišová – http://mojichlupaci.wbs.cz/

V kategorii: Záchranařina - Proběhlé akce

Dotazy a komentáře