• RS WordPress

    Tento web používa redakční systém WordPress. Tento systém můžete zdarma stáhnout zde.

Plošné atesty MV-GŘ HZS ČR pohledem účastnice, 9.11.2012

09.11.2012 proběhly plošné atesty MV v Dobroticích. Celkem na atesty dorazilo 18 týmů ( psovod + pes ), já s Nicky jsme šly taky do boje :-). Sraz účastníků byl ve výcvikovém středisku PČR v Dobroticích, kde proběhla instruktáž a losování pořadí ( tentokrát jsem si vylosovala 12 ). Posuzování prací měli na starosti kpt.ing. Vladimír Makeš a František Schejbal. Prostory pro hledání byly vybrány z okolních lesů a stály fakt za to :-)

Komise vybrala dva terény pro denní práce, jeden pro lichá vylosovaná čísla a druhý pro sudá. S Nicky jsme se na denní práce dostaly ve 12:55h, kdy jsem nafasovala mapu, zakreslila přidělený terén, naklikala do GPS, vyzvedla Nicky z auta a měly jsme 15min. na přesun cca 1500m mírně do kopce. Žádné divočení, trošku svižnější krok a v pohodě jsme to stihly.

Na místě nás čekala atestační komise, od které jsme vyfasovaly vysílačku, poslední pokyny a hurá na věc. Terén tak ze čtvrtky v pohodě přehledný ( louka, přehledný listnatý lesík ) zbytek husté smrčí, trní, náletové listnáče a oplocenky ( začla jsem litovat, že přilba byla v batohu a na hlavě jen kšiltovka, kterou jsem snad 10x motala z trnů nebo zvedala ze země ). První vychytávka komise hned na začátku terénu – figurant v maskováni „hejkal“ hned pěkně v rožku u komise. Mladou brnknul krásně do nosu, byl tam už asi dlouho a pachově široko, tak chviličku dohledávala a já se zasmála, když jsem ho uviděla ( parádně zapadl do terénu a člověk musel zaostřit aby si ho všimnul, bohužel pár psovodů ho v terénu nechalo ). Postupně jsme našly 4 figuranty a práci jsem mohla ukončit, víc jich být nemohlo ( předem psovod počet hledaných osob neví, pouze ví, že max. 4. ) Nakonec nám na hledání stačila polovina času tj. 20 minut. Mladá makala úplně super, komisi se moc líbila :-)

Pár zážitků z denního hledání – krom hejkala, jsme našli chlapíka s dámskou černou parukou, dva čtenáře časopisů nebo knížky, potkali jsme dva hřibaře ( ti byli nezúčastnění, prostě procházeli terénem, o atestech nevěděli, ale nahlásila jsem je, člověk nikdy neví :-) ), po mojem hledání si budou muset myslivci opravit jednu oplocenku, protože jak jsem letěla s rukama před obličejem kvůli trní, tak jsem do ní lehla :-) v terénu byly srnky a nejspíš i jeden divočák, protože křoví se hodně hýbalo a vysoká vidět nebyla. Po vyhodnocení do nočních prací postoupilo 7 týmů, my mezi nima :-)

Noční práce probíhaly ve dvojicích, dohromady se ve dvou terénech hledaly max. 4 osoby ( opět přesný počet a poměr psovod nevěděl ). Obrátilo se pořadí, takže s Nicky a kolegou Robertem Hebkým a jeho FCR Chýmou jsme nastupovali jako první. Opět 10 minut. instruktáž, zakreslení terénů do mapy ( každý psovod dostal svůj terén, ty spolu sousedily, takže psi se mohli potkat ), zaklikání bodů do GPS a časový limit 35min. ale tentokrát byl limit určen na celou práci, tedy vyzvednutí psa z auta, přesun k terénu, vyhledání osob a tým se musel v limitu stihnout vrátit na základnu.

S Nicky jsme dostaly vzdálenější terén, na Nicky bylo vidět, že jí zajímají i stopy zvěře, které tam asi bylo dost ( jedna srnka to frnkla kousek kolem mě ), ale naštěstí i hledala. Na konečku terénu našla prvního figuranta ( stojící osoba, v ruce smotaný hadr a přichystaný na zákus jako do peška ), pokračovaly jsme dál – tady přichází moje školácká chyba, vcházím do terénu a místo po jeho úplné hraně jdu cca 5m v terénu ( těch zbylých 5m nemůže být prohledáno, protože ho máme po větru ) no a jak to tak bývá, je tam figurant, ale teď to ještě nevíme. Prohledáváme střed terénu, v tom kolega Hebký hlásí nález a je to nález v našem terénu, samo využívám informace a dohledáváme si osobu a právě zjišťuji moji školáckou chybu, bych si v tu chvíli vyliskala. S Nicky hledáme dál, ta chytá pach a mizí, v hustém trní štěká třetí osobu ( psovod Hebký má hlášenou první osobu ), dobíhám k Nicky ( tentokrát mám přilbu, takže trní netrní :-) ) mrkám do mapy a na GPS a zjišťuju, že není naše, ale hlásím vysílačkou komisi pro sichr a taky na revanš :-)

Zbývá něco málo přes minutu do limitu, takže sprinty zpět na základnu, stíháme tak tak, ale jsme v limitu. Kolega Hebký našel jednu osobu, my dvě v našem terénu a jednu v jeho, takže víme, že máme všechny. Po dokončení všech nočních prací následovalo vyhodnocení, kde se dozvídáme, že při nočních neuspěly dva týmy, takže konečná bilance plošných atestů je z 18 týmů uspělo 5 týmů – kromě nás to jsou – Jindra Nečas, Pavel Dymeš, Regina Samlíková a Kristýna Somerlíková :-)

Prostor pro naší (sudá čísla) denní práci zdenoční práci zde.

Naďa Kramolišová – http://mojichlupaci.wbs.cz/

 

V kategorii: Záchranařina - Proběhlé akce

Dotazy a komentáře