• RS WordPress

    Tento web používa redakční systém WordPress. Tento systém můžete zdarma stáhnout zde.

Treninkový deník: 9. 7. 2012 – Odpočinek a fyzička

Ilustrační foto
Ilustrační foto z dětství: Kvalitní odpočinek, předpoklad úspěchu!

IPRK doporučuje seminář: Moderní přístupy a metodika výcviku poslušnosti – více zde :-)

Dnešní den se stal významným tím, že jsem zahájil přípravu Grysona na podzimně-zimní sezónu a současně, že jsem se rozhodl naše tréninkové snažení publikovat formou občasníku na tomto blogu. Tuším, že sepisování pracovních zážitků a historek ze života by mohlo být zajímavějším čtením, na druhou stranu „vše co člověk napíše na net, může a bude použito proti němu“, takže občasný popis kynologických zážitků považuji za společensky dlouhodobě únosnou hranici.

Základy úspěchu
Plně souhlasím s tím, že kvalitní odpočinek je základem úspěchu, a tak jsem Grysonovi naordinoval odpočinek na většinu dne. Mnoho odborníků na maliňáky, zejména těch, kteří maliňáka nikdy neměli, tvrdí, že mít v bytě pracovní malinu je k nevydržení z důvodu její hyperaktivity. My jsme celodenní odpočinek zvládli vcelku snadno, řečí čísel Gryson věnoval: 90 % spánku na zádech, 3 % okusování míčku, 3% okusování prokouslého fotbalového míče, 3% okusování smrkové šišky, 1 % štěkání – když na ulici začal zpívat nějaký ožrala. Kromě kvalitního odpočinku však v přípravě sázím i na fyzickou kondici – ne až tak svoji (tu pochopitelně také pravidelně udržuji:-), ale právě tu Grysonovu.

Tréninkové vybavení
Žít v americké filmu, patrně bych ráno běhal po pláži, nejlépe se závažím v batohu, následován svým věrným psem. Protože však nežijeme ve filmu, natož americkém, tak jsme místo toho vyrazili kolem 20:30 hod. do nejmenovaného parku v centru Prahy. Batoh se závažím jsem nechal pro dnešek doma a místo toho jsem do výbavy, přenášené v kapsách letních kraťasů, zařadil míček se šňůrkou, mobil a ovládání od EO.

Ilustrační foto :-)
Ovládání od EO k tomu, abych s ním mohl v součinnosti s EO na Grysonově krku, pípnutím nebo stupněm 1, upozornit Grysona, že cílem hry není čuchat a olizovat chcanky nebo páchat jiné nepravosti. Mobil, jako minimální a silně redukovanou výbavu paranoidního policajta při výpravě do městského parku a nakonec míček, jako hlavní a jediné tréninkové náčiní dnešního dne.

2 × 10 × tam a zpět
Celá dnešní příprava Grysona spočívala ve dvou sériích po cca 10ti aportech míčku, který jsem mu házel napříč největšího trávníku. Ke klidnému průběhu celého tréninku přispělo zejména vhodné načasování, jelikož v době po 20:30 se většina lidí věnuje sledování televize, nebo jiné večerní zábavě. V parku zůstávají jen jeho stálí letní obyvatelé (dealeři, feťáci a šlapky), a park je tak prostý jiných kynologů nebo dokonce „pejskařů“, kteří by mohli náš trénink narušovat.

Pauza a výměna informací
Pokud jde o rozdělení hodů míčkem na dvě série, tak v tom není ukryto žádné speciální tréninkové kouzlo, ani to není tím, že bych nedokázal hodit míčkem vícekrát po sobě :-), ale o tuto přestávku se postarali dva uniformovaní kolegové, které zaujal Gryson a tázali se, o jaké plemeno se jedná, což jsem jim s hrdostí vysvětlil i dodal jsem, že jeho i jejich obživu zajišťuje stejná firma. Proto dále v hovoru proběhla všechna běžná témata (kolik za to bereme, jaké máme „pracovní podmínky“ a kdo tomu velí), která přijdou na  řadu, když hlídka na ulici poprvé vidí živého psovoda. Zejména to, že nepobíráme měsíčně příplatek na psa v řádu tisíců, udělalo na kolegy dojem. Mě zase potěšilo, že jeden z hlídky konstatoval, že by chtěl taky ovčáka, ale ne toho obyčejného – pomalého, ale raději takovéhohle, jako je ten můj:-). Druhý člen hlídky si zase pochvaloval EO, kterým svého psa odnaučil třemi impulsy honit v lese zvěř a nyní si již vystačí jen s varovným akustickým signálem. Byl tedy živým důkazem toho, že ke správnému použití EO není nutné vystudovat vysokoškolsky kynologii, nebo strávit desetiletí života v klubovně kynologického klubu.

IPRK doporučuje seminář: Moderní přístupy a metodika výcviku poslušnosti – více zde :-)

V kategorii: Treninkový deník psovoda

Dotazy a komentáře