• RS WordPress

    Tento web používa redakční systém WordPress. Tento systém můžete zdarma stáhnout zde.

Treninkový deník: 11. 7. 2012 – Házení míčku a štěkání

Pozitivní zjištění několika minulých dnů je, že můj tréninkový občasník přilákal více lidí, než bych čekal. Současně jsem si potvrdil, že v ty dny, kdy nejvíce trénujeme a třeba i zažijeme něco zajímavého, zpravidla už není čas a energie na psaní článků na blog.

V tomto zápisu do tréninkového deníku se znovu vrátíme k házení míčku, navíc v kombinaci s vyštěkáním. Slibuji, že v dalším příspěvku už budeme trénovat něco jiného a zmíníme obsah posledního čísla Psích sportů :-)

Úterý a středa – míčku je třeba

Úterní a středeční tréninková příprava se nesla v duchu tréninku pondělního (více zde). Opět jsme ve večerních hodinách házeli 20× míček napříč parkem. Navíc jsme do této aktivity přidali i nácvik vyštěkání cca po 5., 10., 15. a 20. přinesení míčku.

Běžně po tom, co Gryson přinese míček, střídám nepravidelně dva scénáře:

  • První: na povel „dej“ nechám Grysona míček vyplivnout na zem a hned následuje další hod.
  • Druhý: chopím se šňůrky na míčku, krátce o míček zabojuji a nechám psa vyhrát (vytrhne mi míček), opět se krátce potaháme, opět nechám psa vyhrát, a pak teprve následuje povel „dej“, vyplivnutí míčku a další hod.

Výsledkem nepravidelného střídání těchto scénářů je, že Gryson neběhá rychle jen pro míček, ale rychle se i vrací zpět a aktivně míček nabízí k tahání, jelikož právě fáze „boje“ a „vítězství“ je tím, co je mu největší odměnou. Současně na povel „dej“ míček ochotně vydá, jelikož ví, že bude následovat další hod, tedy opět další „lov“ a následně možná i „boj“ a „vítězství“.

Nácvik s vyštěkáním, zařazený cca po 5ti hodech, začíná vydáním míčku na povel „dej“, namísto dalšího hodu si ale sednu na bobek (nerad se zbytečně válím po zemi), nebo zaujmu postoj figuranta stojícího v maketě. Povel „hledej“ je jen kosmetickým doplňkem, jelikož Gryson hned začíná sám intenzivně vyštěkávat a po 20ti až 40ti (nahodile střídáme) štěknutích je mu odměnou vydání míčku.

S fází vydání míčku po vyštěkání si momentálně trochu hrajeme a zkoušíme něco nového (později se o tom jistě zmíním), obecně však lze doporučit odhození míčku stranou, tak aby na konci vyštěkání nedocházelo ke kontaktu pacek psa s označenou osobou. Vyštěkání bez toho, že by se pes dotýkal nalezené osoby, přispívá k čistotě svršků případných nalezených osob (i když těm už je to většinou jedno) i k zachování čistoty vašeho oděvu.

Kladete-li si otázku, proč děláme vyštěkání po přibližně 5., 10., 15. a 20. přiaportování míčku, tak to skutečně není proto, že by policajti uměli počítat jen na jedné ruce, ale proto, že celé toto cvičení simuluje fyzickou zátěž při postupném vyhledání a označení 4 osob v přírodním terénu – třeba na atestech MV.

V kategorii: Treninkový deník psovoda

Dotazy a komentáře