• RS WordPress

    Tento web používa redakční systém WordPress. Tento systém můžete zdarma stáhnout zde.

Tréninkový deník: 30.11. až 2.12.2014 – Makety a začátky klikání

Spokojená malina :-)

30.11.2014 – Obíhání maket

V neděli probíhal druhý den výcvikového víkendu IPRK pro záchranné psy, který se konal v okolí Jinců. Na trénink v sutinách nám s Grysonem čas nevyšel, ale během polední pauzy jsem Grysona vytáhl na plac v Jincích a osvěžil jsem mu obíhání maket. Až na první maketu, která stojí na kraji placu kousek od budovy, kde jsem musel Grysona vysílat z menší vzdálenosti, ostatní oběhal bez „ztráty kytičky“. Do poslední, šesté makety, jsem mu doběhl sám udělat „figuranta“ a jeho štěkání jsem odměnil míčkem. Stejným směrem jsme makety projeli ještě jednou a do třetice je Gryson oběhal v opačném pořadí, opět s vyštěkáním na míček v poslední maketě. Jak z popisu vyplývá, obíhání maket trénujeme spíše jako cvik poslušnosti, kdy pes ví, že za maketami nikdo není, a obíhá je, protože čeká, že za jejich oběhnutí dostane míček. Odměna v podobě míčku může přijít i v průběhu (třeba po každé oběhnuté maketě), nikoliv jen na konci (v šesté maketě). Tuto metodu považuji za spolehlivější i organizačně méně namáhavou (nepotřebujeme žádné další pomocníky), než se snažit u psa budovat pocit, že „figurant je za každou maketou“ s pomocí jednoho či dvou pomocníků.

1.12.2014 – Začínáme klikat

Dokonce už i my jsme se rozhodli vyzkoušet při tréninku klikr. Ve většině chytrých článků o výcviku s klikrem trénink začíná mantrou, že „Jako se vším novým, i s klikáním se začíná v klidném domácím prostředí a se spoustou neodolatelných pamlsků.“. Grysona už jsem učil kde co, ale doma jsem začínali snad jen se štěkáním ve věku 8–9 týdnů. Venku však právě padalo něco mezi sněhem a deštěm, takže jsem si řekl, že se budu tohoto doporučení držet a třeba zjistím, že je v tom nějaké speciální kouzlo :-) Kouzlo se nekonalo – s akčním maliňákem větších rozměrů je lépe cvičit někde venku, než v obýváku. První náš klikací trénink byl věnován tzv. „naklikání“, kdy se u psa buduje podmíněný reflex (kliknutí – odměna). Jako odměna posloužily granule Platinum, které byly současně Grysonovou večeří. Granule jsem Grysonovi po kliknutí plival z pusy, pocitově mi to připadá lepší než, byť nechtěně, fixovat jeho pozornost na ruku vyndávající granule z kapsy. Také jsem se snažil o to, aby si odměnu nespojil s nějakou konkrétní polohou těla. Trénink se Grysonovi rozhodně líbil, tolik odměn za nic ještě nikdy nedostal :-)

2.12.2014 – První sníh a klikání venku

Úterní ráno nás přivítalo prvním letošním popraškem sněhu. Trénink na louce jsme začali trochou fyzické zátěže, kdy se Gryson proběhal za míčkem. Trochu práce pro jeho mozek i nos zahrnovalo několik dohledávek míčku v sousední neposekané trávě.

Pak jsme navázali na včerejší klikání v obýváku. Gryson venku reagoval na kliknutí svojí pozorností, takže se zdá, že si něco z předchozího domácího tréninku odnesl. Každopádně jsme dál budovali spojitost „kliknutí – odměna“.

Závěr tréninku zase patřil troše pohybu – tréninku vysílačky. První a třetí vyslání na hranici louky bylo pro Grysona zakončeno odměnou v podobě míčku umístěného na víčku od plastové krabičky. Podložka (víčko od krabičky) slouží k tomu, aby pes po doběhnutí na konec prostoru nekličkoval a nehledal zdlouhavě míček po zemi, ale naopak mohl rychle míček „lokalizovat“ a sebrat. Při prostředním (druhém) vyslání na Grysona na víčku čekaly jen granule a míček mu přistál před nosem až potom, co si na povel lehnul.

V kategorii: Treninkový deník psovoda

Dotazy a komentáře