• RS WordPress

    Tento web používa redakční systém WordPress. Tento systém můžete zdarma stáhnout zde.

Tréninkový deník: 13. 8. 2015 – Druhý sutinový trénink v „Pekle“

Foto z tréninku v sutinách na Letním záchranářském táboře IPRK 2015

Ve čtvrtek jsme se opět (stejně jako v pondělí) v rámci Letního záchranářského tábora IPRK vypravili na sutiny nedaleko Pelhřimova. Podrobnější popis sutiny viz předchozí díl Tréninkového deníku zde.

Tento trénink byl opět na tři figuranty, respektive figurantky z řad účastnic tábora. Aby příprava Grysonova vyhledávání nezabrala moc času, v podstatě jsem jen lehce ztížil tréninkovou situaci připravenou pro pokročilejší účastníky tábora.

Dvě figurantky byly umístěny ve spodních úkrytech, které jsou na trenažéru uměle vybudované. Pro Grysona jsem tak pouze pořádně zakryl všechny vstupní otvory, tak aby byl úkryt o trochu méně vizuálně nápadný a současně z něj nevystupovalo tolik pachu.

Gryson Mi-Ji značí figurantka v úkrytu

Třetí úkryt byla „výška“ cca 2,5 m, která byla zajímavá hlavně tím, že figurantkou byla teprve devítiletá dcera jedné z účastnic tábora. Pro Grysona jsem ji umístil tak, aby jí z úkrytu nevisely nožičky, takže z pohledu psa nebyla vidět.

Všechny tři úkryty byly relativně blízko u sebe – ve dvou velkých a vzájemně spojených místnostech, takže se Gryson sice moc nenaběhal, ale o to víc se musel soustředit na dohledání zdroje pachu. Navíc na místě již před tím cvičili všichni účastníci tábora.

Grysonova práce vypadala standardně, u zakrytých úkrytů bylo fajn, že se nesnažil příliš intenzivně prohrabat do úkrytu a po několika hrábnutích packou zůstal už jen u značení štěkotem. Po středně dlouhém štěkání (20–30x) mu před nosem přistál míček a oči mu zářily štěstím.

Gryson Mi-Ji značí figuranta v druhém úkrytu

Dohledání výšky mu chvilku trvalo, ale po několika ověřeních pachu se rozštěkal směrem nahoru, přímo k desce, na které byla umístěna statečná malá figurantka, takže po cca 30 štěknutích se mohla posadit a posunout se tak, aby si Gryson zrakem ověřil, že tam skutečně někdo je, a po několika dalších štěknutích už letěl Grysonovi z „výšky“ do pusy balónek.

Gryson Mi-Ji značí figurantku ve výškovém úkrytu

Osobně mě z této tréninkové situace potěšilo zejména to, jak si Gryson poradil s „výškou“, jelikož vyhledání dítěte není věc, kterou bychom trénovali pravidelně, a bylo tedy fajn si ověřit, že je Gryson schopný dohledat a označit pach dítěte i v takovéto pachově náročnější situaci.

V kategorii: Treninkový deník psovoda

Dotazy a komentáře