• RS WordPress

    Tento web používa redakční systém WordPress. Tento systém můžete zdarma stáhnout zde.

Záchranka varuje: Otrava CO hrozí i v těchto dnech

Záchranná zdravotnická služba hlavního města Prahy varuje, stávající počasí vytváří nepříznivé podmínky pro odvod spalin a tím se velmi zvyšuje riziko otravy oxidem uhelnatým (CO). Jen během pondělí záchranáři vyjížděli k pěti pacientům, které bylo nutné po vyšetření transportovat do pražských nemocnic právě kvůli intoxikaci CO.

„Jedním z případů byla 49letá žena, jejíž dcera zavolala na tísňovou linku s tím, že se mamince doma udělalo jen nevolno a bolí ji hlava. Posádce záchranářů se při jejím ošetřování aktivoval hlásič CO, kterým jsou vybaveni všichni členové výjezdových skupin. Byt proto začali okamžitě větrat. Na místo jsme vyslali i našeho inspektora, který domněnku ohledně otravy oxidem uhelnatým potvrdil.“

Po vyšetření transportovali záchranáři ženu do Nemocnice Na Homolce k hyperbarické léčbě do barokomory. Alarmující je i případ z nedávné doby, kdy zavolala na zdravotnické operační středisko žena s tím, že celé její rodině je nevolno, necítí se dobře a v jejich domě se předchozí den opravoval plynový kotel. Operátorka situaci vyhodnotila tak, že by se mohlo jednat o otravu oxidem uhelnatým, což záchranáři společně s inspektorkou na místě potvrdili. Celou rodinu vyšetřili a s ohledem na přetrvávající zdravotní potíže transportovali k hyperbarické léčbě do Kladenské nemocnice.

„Záchranář i zároveň zkontrolovali všechny obyvatele domu. Šlo celkem o celkem 11 osob, jejichž stav nevyžadoval nemocniční ošetření. Zarážející je, že nikdo v celém domě neměl nainstalovaný detektor oxidu uhelnatého ,“ uvádí Jana Poštová.

Dodává, že k většímu neštěstí tak nedošlo pouze náhodou – volající se obrátila na linku 155 poměrně včas, takže život postižených ohrožen nebyl. Pokud by ale k otravě došlo například v noci ve spánku, mohly být následky mnohem tragičtější.

Příznaky otravy oxidem uhelnatýmOxid uhelnatý je prudce jedovatý plyn bez barvy, chuti či zápachu. Vzniká typicky při nedokonalém spalování plynu v domácích spotřebičích, jako jsou průtokové ohřívače nebo etážová topení. Přes veškerá opatření má v Praze oxid uhelnatý na svědomí každoročně několik obětí.

Pražská zdravotnická záchranná služba proto důrazně doporučuje dodržovat pravidelné kontroly plynových spotřebičů i komínů a současně také instalaci dnes už běžně dostupných a levných alarmových čidel, která mohou obyvatele bytu včas varovat. Ne vždy situace končí tak šťastně jako v uvedených případech!

Zdroj: Tisková zpráva ZZS HMP

V kategorii: První pomoc a urgentní medicína

Dotazy a komentáře